Loading...

Greyfurt Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Greyfurt Nedir?

Bir narenciye çeşidi olan greyfurt portakaldan daha büyük boyuta, hafif ekşimsi ve acımtırak bir tada sahiptir. Diş eti hastalıkları ve kansere karşı tam bir kalkan görevi gören greyfurt, çok fazla C vitamini içermektedir. Greyfurt konusunda bilinmesi gereken en önemli detay, asla bir ilaçla birlikte tüketilmemesi gerektiğidir. Greyfurtun özellikleri, türleri ve faydaları yazımızda sizlerle paylaşılmıştır.

Doğa ananın insanoğluna sunduğu en güzel şeylerden birisi olan meyveler içerisinde yer alan greyfurt vücuda zindelik ve sağlık veren içeriği ile çok uzun yıllardır baş tacıdır. Geçmişte değeri pek iyi anlaşılmasa bile özellikle son yıllarda pek çok beslenme uzmanının sağlıklı beslenme programlarına dahil etmeye başladığı greyfurt bu sayede popülerliğini her geçen gün artırmaya devam etmektedir.

Greyfurt ile insanların normalde vücutlarına alamadıkları birçok önemli vitamin ve mineralin kolaylıkla temini sağlanabilir. Greyfurtun en önemli özelliği, barındırdığı bol miktarda C vitamini ile vücut direncini artırması ve kişileri hastalıklara karşı çok daha güçlü bir hale getirmesidir. C vitamini kaynakları arasında ilk sıralarda bulunan greyfurt, 1 orta boy meyvesinde yaklaşık olarak 80 miligram C vitamini içermesi ile bilinir.

 

Hafif acı ve ekşimsi bir tada sahip olan greyfurt, tropikal bir narenciye türü olarak tanımlanabilir. Tatlı portakal ile birlikte ilk olarak Batı Hint Adaları’nda yetiştirilmeye başlanan bu meyve daha sonraki yıllarda tüm dünyaya ve ülkemize yayılmıştır. Özellikle son yıllarda ülkemizde de yaygın olarak tüketilen ve üretilen greyfurtun en yoğun üretim alanları ise Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Greyfurtun Özellikleri Nelerdir?

Hafif sarı ve kalın bir kabuğa sahip olan greyfurtun iç kısımları dışarıdan bakıldığında portakalı andırsa bile tat olarak bu meyveden çok daha farklıdır. Sulu yetişen greyfurt, beyaz ya da kırmızı iç renge sahip olabilir. Bazı greyfurt türleri çekirdeksiz olarak büyürken bazılarının içerisinde minik çekirdekler mevcuttur. Lif açısından oldukça zengin bir meyve olan greyfurt ayrıca çok sayıda vitamin, besin ve mineral içerir. Bu meyvede çeşitli faydalı yağlar da bulunur.

Pantotenik asit, tiamin, niasin ve piridoksin içeren meyve A, E, C ve K vitaminleri ile mükemmel bir sağlık ürünü haline gelir. Meyvenin içinde bol miktarda kalsiyum, demir, bakır, fosfor, selenyum ve magnezyum da vardır. Greyfurt yedikten sonra ağızda acı bir tat bırakır. Meyvenin iç zarını temizleyip de yerseniz, bu acı tadı daha az alırsınız. Ayrıca üzerine biraz tuz serperek tüketmek de acı tadı azaltacaktır.

Greyfurt Çeşitleri Nelerdir?

Greyfurtun popüler olarak üretilen belli başlı bazı çeşitleri bulunur. Bunlara örnek olarak Star Ruby, Ruby Red, Henderson, White Marsh ve Rio Red verilebilir. Her greyfurt türünün rengi, tadı ve yetiştirilme şekli birbirinden farklı olmakla birlikte insan vücuduna sağladığı faydalar hemen hemen hepsinde aynıdır. Dünyada en çok üretilen greyfurt çeşidinin ise Ruby Red olduğu söylenebilir.

Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

Vücudu farklı birçok enfeksiyona karşı ciddi anlamda koruması ile bilinen greyfurt, çok sayıda faydaya sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalar greyfurtun içerisindeki besin değerlerinin virüs, bakteri ve mantar gibi insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen canlılara karşı savunma etkisi yarattığını tespit etmiştir. Suyunun da büyük oranda fayda sağladığı greyfurt, ayrıca çekirdekleri ile pek çok sağlık ürününün temel malzemelerinden birisi olarak tercih edilir. Diş eti kanaması problemi olan kişiler düzenli olarak greyfurt tükettikleri zaman bu problemin kolaylıkla giderilebileceğini görebilirler. Diş eti kanamaları tedavisi için günde 2 adet greyfurt tüketilmesi yeterli olmaktadır.

 

Kanserle savaşma konusunda oldukça etkili silahlardan birisi olan greyfurt vücutta meydana gelen yaraları kısa sürede iyileştirebilir. Prostat kanseri tedavisinde uzman pek çok doktor tarafından tavsiye edilen bu meyvenin içerisinde yer alan lipokin maddesi farklı birçok kanser türünde de etkilidir. Sigarayı bırakmak isteyen kişilere önerilen greyfurt, içeriğinde barındırdığı bileşikler ile sigarayı bıraktıktan sonra yoksunluk çekenlerin kendilerini daha iyi ve zinde hissetmelerine imkan verir.

Yüksek kolesterolü düşürebilen greyfurt, yapısındaki lifler ile kabızlığa da iyi gelir. Ancak greyfurt bazı ilaçlarla etkileşime girdiğinden, özellikle kalp ve tansiyon ilacı kullananların, muhakkak doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Bizim önerimiz herhangi bir ilaç kullanıyorsanız her ihtimale karşı, greyfurt yememeli veya suyunu içmemelisiniz.

Sonuç ve Okura Sorular

Turunçgiller veya narenciye dediğimiz topluluk içerisinde; limon, portakal, mandalina, greyfurt ve turunç olmak üzere birçok türü barındırıyor. Aynı familyada olmasına rağmen hepsinin ayrı tadı, özelliği ve faydaları bulunuyor. Bunlar arasında bizim konumuzu oluşturan ve diğerlerinden farklı bir özellikte olan greyfurt ise, acı bir tada sahip. C vitamini açısından çok zengin bir içeriğe sahip olan greyfurt kolesterolü düşürmeden, vücuda zindelik vermeye kadar birçok olumlu etkiye sahip. En önemli ve güzel yanı ise kansere karşı koruyucu olması.

Tavsiyemiz, eğer imkanınız varsa günde bir adet greyfurt yemeli veya suyunu içmelisiniz. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz konunun yeniden altını çizmek istiyoruz; greyfurt ve ilaç ikisi aynı anda kullanılmamalıdır. Özellikle kalp ve tansiyon hastalarının bu konuya dikkat etmeleri hayati önem taşımaktadır.


Güncel Fiyat İçin Bizimle İletişime Geçiniz

yuceagro@gmail.com

İLETİŞİM:

TEL: +90 322 334 09 17

FAKS: +90 322 334 01 50

MOBİL CEP: +90 532 201 81 53

 

 

 

By | 2021-01-30T08:45:01+03:00 Haziran 25th, 2017|Greyfurt, Narenciye|Yorum yok