Loading...
Hububatımız 2021-01-30T08:45:59+03:00

Hububat Nedir?

Hububat, buğday, arpa benzeri ürünlerin hasat edildikten sonraki adına verilen isimdir. Tahıllar dünyada  en fazla tüketilen gıdalardır. Birçok farklı yemek türünde kullanılır. Ayrıca işlenerek ekmek olarak tüketilir.

Tahıl hammaddesi olan ürünlerin yetişme şartları hemen her yere uygun olduğu için dünyada da en fazla yetişen gıdalar içinde yer alır. Hububat ayrıca un, ekmek, makarna gibi ürünlerin yapımında kullanılır. Besleyici ve tok tutma özelliği de vardır.

Hububat Türleri

Genellikle sıcak bölgelerde yetişen mısır, pirinç, sorgum ve daha serin iklime sahip bölgelerde yetişen buğday arpa, yulaf ve çavdar başlıca hububat türleridir.

Hububat Ürünlerinin Faydaları

Hububat besin grubunda yer alan gıdalar bebeklerin, çocukların gelişimine önemli katkı sağlamaktadır. Yetişkinler için de günlük alınması gereken temel besinlerin önemli bölümünü tahıl ürünleri oluşturmaktadır. Hububat ürünlerin başlıca faydaları şu şekilde sıralanabilir.

Çocuklar için büyümeye katkı sağlar.

Dengeli beslenme için gerekli olan besinlerdir. İçeriğinde bulunan vitaminler vücudun beslenme dengesini koruması için büyük önem taşır.

Okul öncesi dönemdeki çocuklarda her gün tamamen dengeli yemek yeme­si sıkıntı olabilir. Yani sizin yaptığınız tahıl ürünleri onun için pek iştah açıcı olmayabilir. Bunun için de siz daha zevkli ve besleyici gıdalar yapabilirsiniz.  Sağlıklı sandviçler yapabilir, bunu çeşitlendirebilirsiniz. Böylece öğünlerinde hamburger tarzı zararlı gıdaları almaya ihtiyaç duymayacaktır.

Tahıl yani hububat ürünleri günlük yaşamın parçası olmalıdır. Sağlığa en çok faydası olan ekmek çeşitleri çavdar ve tam tahıllı ekmeklerdir. Almanız gereken besinleri bu çeşitlerden tam alabilirsiniz.

Mısır, genellikle çok nemli iklim bölgelerinde yetiştirilebilen, tek yıllık özellikle yağı doymamış yağ grubunda olan bir tarım bitkisidir.

Anayurdu Güney Amerika olan mısır, Amerika Kıtası’nın keşfinden sonra denizciler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Oradan da, Afrika kıtasından, Mısır üzerinden ülkemize getirildiğinden, dilimizde bu bitkiye mısır adı verildiği sanılmaktadır. Mısır için Türkiye’nin iklimi oldukça uygundur, bu nedenle geniş bir alanda yetiştirilmektedir.

Ülkemizde bol miktarda tüketilen bir hububat ürünü olan mısır hemen her yerde üretilir. Mısır, çapa bitkisi olarak bilinir ve genellikle kendisinden sonra gelen bitkiye otsuz ve temiz bir tarla bırakır.

Mısır kumlu ve hafif topraklarda yetişir. Mısır bitkisinin boyu 1,5-3 m arasındadır. Bunun için derin, süzek, havalandırması iyi toprakları sever. Mısır ekilecek arazi, sonbaharda pullukla derin bir şekilde sürülür. İlkbaharda hava ve ot durumuna göre toprak ya yeniden sürülür ya da kazayağı, kültüvatör gibi aletlerle toprak yüzeysel olarak işlenir.

Ekim işlemi için her şeyden önce amaca ve yöreye uygun seçim yapılmalıdır. Eğer insan yiyeceği olarak kullanılmayacaksa ve arazi sulanabiliyorsa hibrit çeşitleri ekmeniz iyi bir verim sağlar. Çeşit seçiminde en önemli faktörlerden biri de yetişme süresidir.

Buğday bütün dünyada ıshahı yapılmış tek yıllık otsu bir bitkidir. Karasal iklimi tercih eder. Mısır ile birlikte dünya çapında ikinci en fazla ekimi yapılan tahıldır. Bunları pirinç takip eder. Buğday; un yem üretilmesinde kullanılan temel bir besin maddesidir. Kabuğu ayrılabileceği gibi kabuğu ile de öğütülebilir. Buğday aynı zamanda çiftlik hayvanları için bir yem maddesi olarak da yetiştirilmekdedir. Hasattan sonra atık ürün olarak saman balyası çıkar.

Buğday, hemen hemen her devirde insanların en önemli gıda maddesini teşkil etmiştir. Beslenme için lüzumlu olan nişasta ve proteinli maddeleri oldukça uygun bir oranda (1/6) ihtiva etmesi, bu bitkinin ziraatte en başta yer almasına sebeb olmuştur.Yeryüzünde ziraate tahsis edilen arazinin yarısından fazlası (% 55) tahıl bitkilerine ayrılmış bulunmaktadır.

Buğdaygiller familyasının çiçek ve tohum yapıları çok karakteristiktir. Çiçekleri genellikle erdişidir. Nadiren mısır (zea mays) da olduğu gibi tek eşeylidir. Tozlaşmaları rüzgar vasıtasıyle olur. Bu yüzden çiçek örtü yapraklarında körelme görülür. Erkek organları (stamen) genellikle 3’tür. Nadiren pirinçte olduğu gibi altıdır. Yumurtalık (ovaryum), 1 karpele (meyve kabuğu) indirgenmiştir. Stigma (kabul organı) iki kollu ve tüylüdür. Çiçekler, küçük başakçıklardan (spikula) meydana gelmiş bileşik başak (spika) veya panikula (bileşik salkım) teşkil ederler.

Pirinç, buğdaygiller (Poaceae) familyasından mısır ve buğdaydan sonra en fazla ekimi yapılan otsu bir bitki türleri. Dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenmede büyük bir önem taşır. Pirincin işlenmesi ve yan ürünler

Pirinç kabuğu: Pirinç tanesini içine alan dış kaplama veya kabuk tabakası. Kabuk yenilmez, fakat enerji santralleri ve pirinç çeltik fabrikalarında yakıt kaynağı olarak yakılabilir, aşındırıcı ve başka ürünlerde koruyucu tabaka olarak kullanılır.

Pirinç kepeği: Esmer pirincin üst tabakası. Tahıllarda, karışımlarda ve vitamin konsantrelerinde bir bileşendir ve pirinç kepeğinin gıda kalitesinde olmayan cinsleri hayvan yemlerinde kullanılır.

Pirinç kepeği yağı: Pirinç kepeğinden çıkartılan yüksek kaliteli bir yemeklik yağdır. Kırık taneler: Bir tam tanenin dörtte üçünden küçük olan pirinç taneleri. Pirinç unu yapımında ve evcil hayvan mamalarında kullanılı.

Pirinç unu: Öğütülmüş kabuksuz veya esmer pirinçtir. Alerjenik değildir ve bu da onu, glütene ve buğday unu ürünlerine karşı alerjisi bulunanlar için bir buğday alternatifi olarak çok değerli hale getirir. Pirinç hamuru, cips ve başka aperatif yiyecekler ve kahvaltı amaçlı tahıl ürünleri üretilmek üzere tabaka haline getirilebilir.

0
m2 Kapalı Alan
0
Ton Depolama Kapasitesi
0
$ İhracat Hacmi
0
Dönüm Ekilebilir Arazi

Pirinç Nedir

Buğdaygiller familyasından olan ve bataklık yerlerde yetişen pirinç oldukça besleyici bir gıdadır. Yemek olarak tükettiğimiz pirinçten, pirinç unu, pirinç kepeği, pirinç hamuru ve yağı yapılmaktadır. Bunlardan başka cilt maskesi olarak kullanılan pirincin, cildi tazelediği de [...]

Buğday Besini

Buğday Buğday insan beslenmesinde kullanılan kültür bitkileri arasında dünyada ekiliş ve üretim bakımından ilk sırada yer almaktadır. Bunun sebebi buğday bitkisinin geniş bir adaptasyon yeteneğine sahip olmasıdır. Ayrıca buğday tanesi uygun besleme değeri, saklama ve [...]

Mısır

Mısır Dane mısır, çiftlik hayvanlarının rasyonlarında enerji takviyesi olarak kullanılan en önemli tahıldır. Standart bir tahıl olarak düşünüldüğünde dane mısır, ham selüloz bakımından fakir, lezzetli bir enerji kaynağıdır. Ayrıca, mısır önemli bir anti nutritive madde [...]

Ayçiçeği

Ayçiçeği Ayçiçeği; içerdiği yüksek orandaki (%22-50) yağ miktarı nedeniyle, bitkisel ham yağ üretimi bakımından önemli bir yağ bitkisidir. Bugün, dünya bitkisel ham yağ üretiminin % 12.6’sı ayçiçeğinden karşılanmaktadır. Yağı çıkarıldıktan sonra geriye kalan küspede, yüksek [...]

Buğdayın Geçmişi

Geçmişten Günümüze Buğday Dünyada en eski zamanlardan beri yetiştirilen bitkilerden biri olan buğday, insan beslenmesinde önemli kaynaklardan biridir. Gramineae familyasından bir ot olup Triticum cinsindendir. Başak, sap, kök olmak üzere üç kısma sahiptir ve kökler [...]

Buğday Nedir?

Buğday Buğday Nedir? Buğday (Triticum), buğdaygiller (Poaceae) ailesinden bütün dünyada ıslahı yapılmış tek yıllık otsu bir bitkidir. Karasal iklimi tercih eder. Mısır ile birlikte dünya çapında ikinci en fazla ekimi yapılan tahıldır.   Buğday; un, yem üretilmesinde kullanılan temel [...]