Soya Bitkisi Nedir, Soya Bitkisinin Yararları

Soya bitkisinin ana vatanı Japonya ve Cava dır. Önceleri yalnız Japonya ve Çin de yetişen bitki sonraları başka ülkelerde de yetiştirilmeye başlamış bir bitkidir. Bitkisel proteini yüksek, unundan ekmek yapılabilen, sütünden faydalanılabilen, yemeklik yağı olan endüstriyel bir bitkidir.

Bitki tanımına gelecek olursak; Soya, kazık köklü bir bitkidir. Kuvvetli bir saçak kök sistemi mevcuttur. Kökleri genellikle 60–70 cm olmakla birlikte 2 metre olanları da görülmüştür. Bitki boyu 60–150 cm arasında değişir. Sapı 10-15 boğumdan oluşur. Soya yaprakları üç yaprakçıktan oluşur. 3,5 cm uzunlukta ve 1 cm civarı kalınlıkta baklalara sahiptir. Bir soya bitkisi genellikle 35-40 baklaya sahipken seyrek ekimlerde bu sayı 200’ün bile üstüne çıkabilmektedir. Tohumlarının (tanelerinin) rengi yeşilin değişik tonlarından siyah, sarı ya da kahverengine varabilen alacalı renkte olabilir.

Soya, %18-24 oranında yağ ve %35-45 oranında protein içerir. %30 karbonhidrat ve %5 oranında mineral, çok sayıda vitamin ve değerli aminoasitler içerir. (Mercimek % 22, Et de % 20 civarı protein içerir)

 

Uzakdoğu’da, özellikle eski Çin uygarlıklarında soyaya çok değer verilmiştir. Hatta Çin’de Chou (Ço) hanedanlığı döneminde soya fasulyesi; çavdar, buğday, darı ve pirinç ile birlikte 5 kutsal tahıldan biri olarak kabul ediliyormuş. Prinç Osmanlı da ancak son zamanlarda vardı. Filmlerdeki gibi pilav yoktu, bulgur aşı tüketiliyordu.

 

Soya aslında Azot kaynağı olarak diğer bitkilerin gelişimlerine katkıda bulunması için ekiliyordu fakat bitkilerin sıkıntılı zamanlarda ve kıtlık zamanlarında denk gelmesinden dolayı Soya tüketimi de oluşmuştur. Chou hanedanının son dönemlerinde (M.Ö. 1134 – 246) ancak fermantasyon tekniklerinin bulunmasından sonra mümkün olmuştur ama yine de hiçbir zaman ana yiyecek olmamıştır. Görüldüğü gibi soya bitkisi çok eski bir bitkidir. Aslında soya bitkisi de ilk başlarda tıpkı buğday ve arpa gibi çok masumdu, ama daha çok verim elde etmek uğruna GDO ve genetik mühendisliği modifikasyonları sonucu özellikle soya da mısır, buğday, arpa gibi tahıl gruplarında kendini ön plana alıp tehlike çanları çaldırmaya başladı.


Güncel Fiyat İçin Bizimle İletişime Geçiniz

yuceagro@gmail.com

İLETİŞİM:

TEL: +90 322 334 09 17

FAKS: +90 322 334 01 50

MOBİL CEP: +90 532 201 81 53