Loading...

Yağ Bitkisi Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi zorluklarına yönelik doğal çözümler

Soya fasulyesi üretimine yönelik en önemli nokta çiçek ve kabuk kaybını minimuma indirerek dane ağırlığını arttırmaktır. Bitki başına yalnızca bir adet fazla çiçek elde edildiği takdirde dekar başına 13-15 kg değerinde tahmini bir verim artışı sağlanabilir. Amino asit ve temel besin maddesi sağlanması stresin azaltılması, metabolizmanın azaltılması ve suyun ve besin maddelerinin iyileşmesi için tüm büyüme aşamalarında önemlidir.

 

Günümüzde, toprağı etkileyen en önemli problemlerin bazıları mantar (fungus), nematot, üretkenlik ve toprak bozulmasıdır. Alltech Crop Science çözümleri topraktaki mikroorganizma faaliyetini arttırarak, organik maddeden gelen besin maddesi yararlanılabilirliğini iyileştirmekte, üretkenliği arttırmakta ve biyolojik çeşitliliği teşvik etmektedir.

 

Soya fasulyesini etkileyen yaygın toprak hastalıkları beyaz küf, antraknoz ve çökerten hastalığıdır. Bunlar fungal patojenler Sclerotinia, Colletotrichum, Rhizoctonia, and Fusarium ile bağlantılıdır. Bu hastalıkların bitki verimi ile kalitesi üzerinde oldukça olumsuz bir etki yapmasıyla birlikte, biyolojik ürünlerin kullanımı bu patojenlerle başa çıkmaya yardımcı olup hastalık şiddetini ve görülme sıklığını azaltır.

 

Sclerotinia kök çürüklüğü Brezilya’da bulunan soya bitkilerini etkileyen en önemli hastalıklardan biri olup uygun yönetim ve önleyici tedbirlerin ihmal edilmesiyle büyük kayıplara yol açmaktadır.  Sclerotinia sclerotiorum mantarının yol açtığı hastalığın ilk semptomları yaprak ve dokular üzerinde beyaz bir görünüm alan lezyonlardır. Kontaminasyon soya bitkisinin çiçeklenmeye başlamasıyla yayılır, bu sırada mantar çiçeği gıda kaynağı olarak kullanmasıyla yeni enfeksiyonlar meydana gelir. Mantarın son derece virülens olması ve toprakta 10 yıla kadar yaşayabilme kapasitesi sebebiyle, kontrolü oldukça zordur.

 

Antraknoz yüksek nem koşulları sonucunda meydana gelir ve yoğun yağış ve yüksek hava sıcaklığı dönemlerinde şiddeti daha da artar. Beslenme eksiklikleri de antraknoz yaygınlığına ve şiddetine sebep olur. Hastalığın semptomları arasında soya kabukları üzerindeki çürüyerek düşmelerine yol açan koyu renkli lezyonlar bulunur. Yaprak sapı nekrozu da bu hastalık için belirleyici bir semptom olabilir.

 

Çökerten hastalığı için baş sorumlu etmen Rhizoctonia solani’dir. Rhizoctonia solani birçok bitki türüne bulaşarak nöbetleşe ekimin kontrol stratejisi olarak etkinliğini azaltan, bu sebeple kontrolü özellikle daha zor olan bir mantar türüdür. Saldırı kabuk gelişiminin ilk safhasında başlar, bu sırada gövde çürüklüğü toprak seviyesinin yakınında fark edilebilir. Kök sistemi çürür ve bu da tüm bitkiyi tehlikeye sokar. Erken belirti tespiti ve ekim sırasında uygun bitki besleme gibi önleyici tedbirler temel kontrol stratejileri arasındadır.

 

Soya fasulyesi pası birçok ülkede görülen Phakopsora cinsinden bir mantar türünün sebep olduğu hastalıktır: Phakopsora meibomiae, Amerikan soya fasulyesi küfü ve Phakopsora pachyrhizi, Asya soya fasulyesi pası. Soya fasulyesi pasının semptomları başta yapraklarda gözlemlenir, bitkinin alçak kısımlarında bulunanlarla başlar. İlk semptomlar arasında rengi yeşil ile gri arası sağlıklı küçük yaprak dokuları (çapı 1 mm’yi geçmeyen) olarak ortaya çıkar ve yaprak ışığa karşı tutulduğunda kolaylıkla görülür. Mantarın ürodiniasına denk gelen çıkıntılar yaprakların alt kısmında gözlemlenebilir.

 

Alltech Crop Science ürünleri soya fasulyesi bitkiniz üzerindeki çevresel baskılardan doğan stresi azaltmaya yardımcı olan doğal çözümler sunar ve bitkiyi daha sağlıklı yaparak bitkinin daha üretken olmasını sağlar.

Güncel Fiyat İçin Bizimle İletişime Geçiniz

yuceagro@gmail.com

İLETİŞİM:

TEL: +90 322 334 09 17

FAKS: +90 322 334 01 50

MOBİL CEP: +90 532 201 81 53

By | 2021-01-30T08:44:33+03:00 Temmuz 2nd, 2017|Soya, Yağ Bitkilşeri|Yorum yok